bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Echa Eurofolku

2002-08-04 · 14:27

   W dniach 3-4 sierpnia w sanockim skansenie odbył się Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Muzyki Ludowej Młodych EUROFOLK 2002. To już XX edycja tej ważnej folkowej imprezy. Mimo skromnych funduszy (z tego m.in. powodu nie odbył się sobotni konkurs) na scenie, usytuowanej tuż u wejścia do malowniczo położonego nad brzegiem Sanu muzeum, w ciągu dwóch dni zaprezentowało się dziewięć zespołów z Polski i zagranicy.

   Sobotni muzyczny wieczór otworzyła grupa nosząca nazwę Jak wolność to wolność, która to, w nieco zmienionym składzie, występowała na deskach w skansenie przed siedmioma laty. Zespół przedstawił sanockiej publiczności dość ostrą momentami odmianę rock-folku. Niestety nie mieściły się w żaden sposób, w tym niezwykle szeroko pojmowanym pojęciu muzyki folkowej, piosenki o wojsku czy honorowym dawstwie krwi...

   Przerwy pomiędzy kolejnymi występami tego wieczoru umilała w swoisty sposób znana doskonale wszystkim widzom postać Genowefy Pigwy. Ona też zapowiedziała drugi zespół, którym byli bieszczadzcy Tołhaje - laureaci zeszłorocznego konkursu Eurofolku. Po raz pierwszy po powrocie z festiwalu EBU - Europejskiej Unii Radiowej w Niemczech, zagrali przed szerzej zgromadzoną publicznością polską swój nowy repertuar przygotowany na jesienną płytę. U podnóża Gór Słonnych grupa przedstawiła ciekawą mieszankę melodii i pieśni karpackich w bardzo nowoczesnych aranżacjach.

   W sobotę również godzinny koncert dała grupa z Węgier, z Budapesztu - Karpatia. Grają oni muzykę opartą głównie na folklorze węgierskim, czasem jednak sięgają też, podobnie jak Tołhaje, do elementów jazzu. Publiczność mogła usłyszeć piosenki z terenu Węgier, ale i z Bułgarii czy Rumunii. Muzycy za pomocą takich instrumentów jak, m.in. gitara, skrzypce, bębny, a przede wszystkim przenajróżniejsze odmiany fletów połączonych ze śpiewem pięknej wokalistki przenosili nas w swych utworach w dalekie, rozległe bałkańskie przestrzenie. Myślę, że należy pogratulować organizatorom zaproszenia na Eurofolk Karpatii, gdyż był to naprawdę fantastyczny koncert!

   Niestety nie można tego samego powiedzieć o ostatnim zespole tego wieczoru - mam na myśli znaną już odbiorcom folkowym Kapelę Pieczarków.
W drugim dniu koncertów na scenie jako pierwsi wystąpili muzycy z Sanoka - Orkiestra jednej góry - Matragona. Trzeba przyznać, że był to bardzo dobry początek. Zespół w dużym, kilkunastoosobowym składzie, wraz z gościnnie występującym Romanem Ziobro ze Starego Dobrego Małżeństwa, wśród wielu ścieżek folkowych wciąż poszukuje własnego brzmienia i własnej drogi, co mu się zresztą udaje. Muzycy grają na instrumentach z całego świata, nieraz bardzo egzotycznych. Stąd też dźwięki, jakie możemy usłyszeć nierzadko pochodzą z krain tak odległych, jak Indie czy kraje arabskie. Doskonale jednak wiążą się i przeplatają z klimatami północnymi tworząc swoistą, niepowtarzalną całość, w której wraz z Matragoną słuchacze poszukują jakiegoś jednego, idealnego miejsca na ziemi.
Na rozległe stepy Ukrainy powędrowała publiczność z grupą Dzikie Pola Siergieja Motenko. W Polsce występowali już m.in. w Piwnicy Pod Baranami, Teatrze Bagatela. Kwartet aktorów i muzyków po konserwatoriach grał pieśni ukraińskie - w tym np. piosenkę pijanego Zagłoby z filmu "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, a także cygańskie z terenów dawnej Galicji od Lwowa po Kraków.

   Z Ukrainy powróciliśmy do Polski za sprawą Ludofoniarzy - zespołu braci Steczkowskich. Ludowe utwory muzycy starają się aranżować na wiele sposobów. W ich muzyce odnajdujemy elementy rock'n'roll'a, tradycyjnego jazzu, polek austriackich.

   Dwa ostatnie zespoły tegorocznego Eurofolku to Leszcze i Trebunie Tutki. Ci pierwsi pochodzą z Pomorza - są laureatami nagrody dziennikarzy na festiwalu w Opolu. Zaprezentowali program utrzymany w konwencji "amerykańskiego show", co bardzo spodobało się publiczności. Nie wiem jednak, dlaczego koncert ten - choć dobrze zagrany - znalazł się w programie folkowego festiwalu?

   Cóż można powiedzieć o nowym repertuarze góralskiej formacji Trebunie Tutki? Pamiętamy ich pierwszą znakomitą płytę z Jamajczykami, która znalazła się na listach w Londynie. Na sanockiej scenie pojawił się Krzysiek Tutka z bratem i dziewczętami oraz Kiniorem - awangardowym muzykiem współpracującym m.in. z Antonim Gralakiem. Górale wykreowali w niedzielną noc magiczną atmosferę muzycznej baśni, przepełnionej dziwnymi nimfami z dzwonkami. Był to ostatni, lecz jakże mocny akcent całego festiwalu w sumie bardzo udanego, gdyż w tym roku po raz pierwszy od trzech lat z sanockiego nieba nie lały się strugi deszczu! Za rok następny festiwal - Eurofolk 2003 - zatem czekamy.

tekst: Jakubanis zdjęcia: Stanisław Strzyżewski/Bieszczady.pl©2002






Warto przeczytać

2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2014-11-26 · 20:19
Zbliża się premiera trzeciej płyty bieszczadzkiego zespołu Tołhaje – „Czereda”. Już 28 listopada 2014 pojawi się w sprzedaży w całej Polsce. Singiel „Ziele” został zamieszczony w propozycjach nowości Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Aby zaistnieć dłużej na liście zapraszamy do oddawania głosów na w/w utwór po zalogowaniu się na stronie Trójki. UWAGA KONKURS!
2014-08-19 · 09:32
Zapraszamy na jezzowy koncert z "górnej półki" do Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych. Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z najwybitniejszymi nazwiskami światowego jazzu takimi jak: Jerry Bergonzi (USA), Seamus Blake (USA), Dave Kikoski (USA), Tim Hagans (USA), Brian Melvin (USA), Walter Smith III (USA), Gary Novak (USA), Avishai Cohen (Izrael) i innymi.
2014-07-31 · 13:39
3 sierpnia 2014 (niedziela) w Zatwarnicy odbędzie się „Kiermasz bojkowski” z interesującymi koncertami, warsztatami rękodzieła i rzemiosła ludowego oraz stoiskami bieszczadzkiego produktu lokalnego. Warto zajrzeć do Zatwarnicy.

Więcej informacji

2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2014-01-24 · 14:51
Dzisiaj uśmiechnęło się do nas nie tylko szczęście, ale i niebo. Dosłownie. Gwałtownie obniżająca się temperatura powietrza spowodowała krystalizowanie się pary wodnej w atmosferze wywołując piękne zjawisko słonecznego halo.
2014-01-23 · 20:14
Na początku stycznia 2014 w Dwerniku odbył się plener fotograficzny „Bieszczady dniem i nocą” w Dwerniku. Zajęcia poprowadzili pomysłodawcy wydarzenia – autorzy dwóch albumów fotograficznych o Bieszczadach - profesjonalni fotograficy Agnieszka i Włodek Bilińscy oraz Pavol Ďuriš z Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zaś uczestników gościł pięknie położony w dolinie Sanu Pensjonat „Dolistowie”. Zapraszamy do przeczytania relacji z pleneru.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2024


-->