bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Co wiesz o bieszczadzkich drapieżnikach?

2006-06-01 · 18:44

- Pomysł zorganizowania warsztatów narodził się w mojej głowie około roku temu - mówi dr Wojciech Śmietana. - Dzięki panu Stefanowi Jakimiukowi z WWF Polska znalazły się środki finansowe aby ten pomysł zrealizować. Po co te warsztaty? Po pierwsze, na temat dużych drapieżników krąży w społeczeństwie wiele nieprawdziwych informacji. Po drugie, ruch ekologiczny i środowisko myśliwych jest silnie zantagonizowane. Narastają wciąż konflikty i nieporozumienia. I to całkowicie niepotrzebnie. Jak się bowiem okazuje, obie grupy zainteresowane są harmonijną koegzystencją człowieka i przyrody różnią się natomiast poglądem jak ta koegzystencja powinna wyglądać w praktyce i jak ten cel może być osiągnięty. Platforma porozumienia musi się opierać na naukowych faktach, a na środowisku naukowców spoczywa ciężar popularyzacji rzetelnej wiedzy dotyczącej ochrony przyrody i jej zrównoważonego użytkowania. Wiedza ta często nie pasuje do ideologii radykalnych odłamów obu tych grup i czasami podlega manipulacji. Warsztaty zostały zorganizowane po to, aby tu, w Bieszczadach, takiej platformie porozumienia dać początek. Podjęliśmy inicjatywę zorganizowania na razie nieformalnego Klubu Przyjaciół Dużych Drapieżników i ma być ona tego kontynuacją. W sporze o duże drapieżniki, a zwłaszcza o wilka, nie może być wygranych i przegranych grup społecznych. Głównym celem, który powinien przyświecać wszystkim zainteresowanym stronom jest budowanie takiej przyszłości, w której harmonijna koegzystencja człowieka i tych zwierząt będzie możliwa.

Bożena Augustyn – miłośniczka regionu i uczestniczka warsztatów: Od pewnego czasu częściej odwiedzam Bieszczady. Interesuje mnie w zasadzie wszystko, co mogłoby dotyczyć tego obszaru. Zdarzały mi się wędrówki mało uczęszczaną trasą i trafiałam w miejsca niemalże odludne, w których najczęściej bytuje zwierzyna. Jaka? Zazwyczaj ciężko mi to określić a ponieważ lubię łazikować sama, dobrze by było dowiedzieć się o zachowaniach tych zwierząt, jak koegzystują z człowiekiem itp. Założyłam, że na tych warsztatach będę mogła o tym posłuchać. I nie zawiodłam się. Program dość łagodnie przechodził od teorii, ćwiczenia na miejscu aż po łazikowanie w terenie, dzięki czemu każdy mógł wziąć coś dla siebie. Takie zajęcia to świetna sprawa. Stwarzają więcej możliwości poznania i to poznania praktycznego przede wszystkim. Nie każdy bowiem ma w domu mikroskop, materiały do badań, szkielety zwierzyny czy odbiornik radio-telemetryczny. Na warsztatach, dzięki takim materiałom i przyrządom, można w skompresowany, ale szalenie interesujący sposób nabyć wiedzę i pewne umiejętności. Jestem pod dużym wrażeniem tego spotkania, jego umiejscowienia, organizacji, teoretyczno-praktycznej różnorodności i profesjonalnego przekazania interesującej wiedzy.

- Zajęcia terenowe związane z obserwowaniem przyrody prowadziłem już w Belgii – mówi Oliver Kints. – Ale tu w Polsce taką okazję mam po raz pierwszy. Muszę przyznać, że jest to bardzo wdzięczna forma pracy i spędzania czasu. Oprowadzanie po przepięknych, dzikich terenach osób obserwujących przyrodę z szacunkiem oraz pragnących dowiedzieć się o niej jak najwięcej, sprawia mi dużo satysfakcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się radiotelemetria oraz rozpoznawanie tropów dzikich zwierząt. Niestety problemem, z którym jeszcze się borykam, jest moja słaba znajomość języka polskiego. Jestem tu co prawda już od sześciu miesięcy i potrafię porozumieć się w podstawowym zakresie, ale prace badawcze nad bieszczadzkimi drapieżnikami wręcz wykluczają się z częstym przebywaniem wśród mieszkańców regionu, którzy mogliby mi pomóc w nauce. Ale będę tu jeszcze przez rok i na pewno uda mi się jeszcze podciągnąć w waszym trudnym języku – śmieje się Oliver.

Zorganizowane przez Bieszczadzką Stację Terenową Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Lutowiskach oraz WWF Polska warsztaty były – przynajmniej na razie - wydarzeniem jednorazowym. Jednak zainteresowanie, z jakim spotkali się organizatorzy prawdopodobnie zachęci do zorganizowania podobnych imprez w przyszłości.

Patronat internetowy nad warsztatami sprawował portal www.bieszczady.pl

 

Tekst i zdjęcia: Stanisław Strzyżewski © 2006


Komentarze: (4)

janusz, 2006-06-01 · 22:20
krótko --bardzo interesujęce wydarzenie i dobrze opisane , szkoda że przegapiłem zapisy i nie byłem bezpośrednim uczestnikiem
piotr, Londyn, 2006-06-02 · 03:34
Bardzo ładne zdjęcia, aż chce się tam pojechać!
Michał, Bieszczady, 2006-06-02 · 19:37
Te bliskie kontakty, jak zauważyłem że się forumowicze żalą na ich brak. Odradzam !!!!!Atak dużego misia jest podobny do ataku wściekłego lisa, a próba pogłaskania łani pasącej się z domowym bydłem, kończy się kopem.
Kasiek, 2006-06-04 · 14:14
Czekam niecierpliwie na podanie terminu kolejnych warsztatow! pliiiizzzz:-))))
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.




Warto przeczytać

2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-08-20 · 18:20
Jeszcze tylko do poniedziałku (22.08) można zapisywać się na zawody rowerowe „Tropem wilka i rowerów kilka” organizowane wspólnie przez Nadleśnictwa Baligród oraz Cisna. To już 3. edycja tej imprezy, a jednocześnie pierwsza na nowo wyremontowanej trasie. Zawody mają charakter sportowo-rodzinny, a celem organizatorów jest propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia oraz walorów rekreacyjnych bieszczadzkich lasów.
2016-08-13 · 22:11
Już za tydzień odbędzie się jubileuszowa edycja niepowtarzalnej imprezy i zarazem jedynej zlokalizowanej w miejscu otoczonym przez Bieszczady Wysokie: Festiwal Doliny Sanu. Okrągła, 5. edycja wydarzenia odbędzie się 20 sierpnia 2016 roku (sobota) w miejscowości Muczne w gminie Lutowiska.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.

Więcej informacji

2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2014-01-24 · 14:51
Dzisiaj uśmiechnęło się do nas nie tylko szczęście, ale i niebo. Dosłownie. Gwałtownie obniżająca się temperatura powietrza spowodowała krystalizowanie się pary wodnej w atmosferze wywołując piękne zjawisko słonecznego halo.
2014-01-23 · 20:14
Na początku stycznia 2014 w Dwerniku odbył się plener fotograficzny „Bieszczady dniem i nocą” w Dwerniku. Zajęcia poprowadzili pomysłodawcy wydarzenia – autorzy dwóch albumów fotograficznych o Bieszczadach - profesjonalni fotograficy Agnieszka i Włodek Bilińscy oraz Pavol Ďuriš z Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zaś uczestników gościł pięknie położony w dolinie Sanu Pensjonat „Dolistowie”. Zapraszamy do przeczytania relacji z pleneru.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2024


-->